Naucz się mówić razem z Puciem

Pucio mówi pierwsze słowa” (https://www.taniaksiazka.pl/pucio-mowi-pierwsze-slowa-marta-galewska-kustra-p-1351263.html) to druga część przygód sympatycznego chłopca, z którym dzieci w całej Polsce uczą się mówić. Marta Galewska-Kustra, z wykształcenia logopeda, pedagog dziecięcy i pedagog twórczości zaprojektowała swoje książki tak, by wspierać najmłodszych w rozwoju mowy na kolejnych jego etapach. Tym razem dziecko ma możliwość zapoznania się z prostymi słowami, które dotyczą przedmiotów codziennego użytku i osłuchuje się z prostymi zdaniami opisującymi rzeczywistość. Cała historia została opatrzona pięknymi ilustracjami autorstwa Joanny Kłos.

Dzień z Puciem

Pucio i Misia są przedszkolakami. Codziennie rano muszą wstać, ubrać się i zjeść śniadanie. Następnie idą do przedszkola, by tam pobawić się z innymi dziećmi w sali oraz na placu zabaw. Potem także czeka ich jeszcze mnóstwo zajęć – idą na zakupy, świętują urodziny Pucia, pływają w basenie. Cały dzień mija im bardzo intensywnie, a na koniec trzeba się jeszcze umyć i wyszorować zęby. Dziecko z zaciekawieniem śledzi losy Pucia i jego siostry Misi towarzysząc im w realizacji codziennych czynności. Na koniec dnia wszyscy idą spać, a gdy się już wyśpią, całą przygodę będzie można zacząć od nowa, gdy tata powie: “Dzieci, pobudka! Zaraz będzie śniadanie.”

Tekstu na każdej stronie jest na tyle mało, że dziecko nie zdąży się znudzić słuchaniem. Jednocześnie, w prostych zdaniach opisane jest wszystko, co dzieje się w danej chwili. Dodatkowo, niektóre fragmenty zawierają pytania aktywizujące dziecko, np. “Co trzyma Pucio?”

Nowe słówka

Oprócz głównej historii, w książeczce znajdziemy sekcję z nowymi słówkami, podzieloną na dwie części, odpowiadające na pytania: “co to?” i “co robi?”. Na kolejnych stronach znaleźć można słowa dotyczące różnych kategorii, m.in.:

  • wyposażenia domu (łóżko, szafa),
  • ubrania (majtki, sukienka),
  • jedzenia (jajko, bułka),
  • zabawek (piłka, auto),
  • części ciała (oko, noga).

Można się dowiedzieć także, że Pucio się myje, Misia rysuje, a babcia klaszcze. Czynności są spójne z tym, co dziecko widzi na obrazku dotyczącym głównej historii. Najważniejsze jest jednak, by dopasować zadania do wieku dziecka i nie wymagać zbyt wiele, by go nie zniechęcić i nie wzbudzać frustracji.

Na końcu książki można znaleźć zestawienie wszystkich wyszczególnionych słówek wraz z obrazkami.

Niewątpliwą zaletą całej serii książek o Puciu jest także ich niezniszczalność – w całości kartonowa konstrukcja pozwala na swobodne korzystanie przez malucha i wielokrotne przekręcanie grubych kartek, bez obaw, że coś się podrze. To doskonała propozycja dla najmłodszych, którą polubią także rodzice.

Liść zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com